KANADA- WYSPA CORTES , CZYLI MIEJSCE GDZIE ŻYCIE PŁYNIE WOLNIEJ

Kto nie chciałby się chociaż na chwilę przenieść w miejsce, gdzie czas nie ma znaczenia? Gdzie ludzie żyją zgodnie z naturą i własnym ja? Gdzie las jest Twoim domem, a łódka jedynym transportem? Gdzie myśli płyną wolniej, a sąsiadami sa szopy pracze? Jeżeli to Cie nie przekonało, to może dołóżmy do tego organiczną żywność, kawę paloną na miejscu i przyjecielskich mieszkańców, którzy tworzą na wyspie wspólnoty. Tak, takie miejsca istanieją, a my mieliśmy okazję pomieszkać tam 3 tygodnie – Cortes Island! Ale zacznijmy od początku…

Newt at Cortes Island
Newt at Cortes Island

Uwaga- Newt X-ing ; )

  Kanada. Kanada to drugi co do wielkości kraj na świecie. Ona jest po prostu ogromna! Jej terytorium znajduje się w trzech strefach klimatycznych: umiarkowanej ( większość kraju), klimatu subpolarnego, oraz klimatu polarnego. Jej mieszkańcy są podporządkowani czterem różnym strefom czasowym, oraz bardzo zróżnicowanych warunkach pogodowych, które często wyznaczają rytm dnia. O tym pięknym kraju można pisać eseje, piosenki i wiersze, ale w tym poście chciałabym przybliżać Wam małą kanadyjską wyspę, o której istnieniu nie miałam pojęcia. Kanada posiada ponad 50 tys. wysp, a to jest jedna z nich. Ta mała wysepka stanowi dom dla około 1000 mieszkańców i kilku tysięcy dzikich zwierząt. Większość wyspy pokryta jest lasami, a dookoła rozpościera się widok na morze. Nad głowami latają orły, z wody co jakiś czas pomachają ogonem wieloryby, na drzewach czają się racoony ( szopy pracze) w lesie wilki i cougary (pumy), a od czasu do czasu na wyspę przypłynie niedźwiedź. Ludzie uprawiają tam swoje ogródki, tworzą wspólnoty i żyją w zgodzie z naturą. To miejsce jest jakby oderwane od rzeczywistości. Nie ma tam pośpiechu, McDonalda, kolejek, ruchomych schodów, ani tłumów. Ten  zakątek świata przyciąga miłośników natury, indywidualistów i ludzi, którzy chcą odpocząć z dala od zdominowanego cywilizacją świata.

Humpback around Cortes Island
Humpback around Cortes Island

powitanie na wyspie 

Jak dostać się na wyspę Cortes?

 

Cortes Island view
Cortes Island view

wyspa Cortes to jedna z wysp należących do Archipelagu Discovery Islands

Dojazd na wyspę nie jest super łatwy, jednak miejmy na uwadze, że miejsca trudniej dostępne zazwyczaj są ciekawsze. Nie jest to regułą, chociaż doświadczenia w naszej podróży wskazują, że bardzo często się to zdaża. Pierwszym krokiem  jest dostanie sie z  kontynentu na Vancouver Island. W miasta Vancouver kursują promy do większych miast wyspy. Najlepszym połączeniem jest prom do Nanaimo. Miejsce wypłynięcia możemy wybrać spośród  dwóch opcji : TSAWWASSEN – DUKE POINT  17,2 $ , DEPARTURE BAY – HORSESHOE BAY również 17,2 $ . Stamtąd proponuję środek transportu jakim jest- autostop, lub nieco droższa wersja czyli autobus do Cambell River.

Island Coach Lines
Toll-free: 1-800-318-0818
Tel: 250-385-4411

 

Greyhound travels (by ferry) between Vancouver and Nanaimo

Toll-free: 1-800-661-8747

Tel: 604-482-8747

Web: www.greyhound.ca

 

Pacific Coach Lines travels (by ferry) between Vancouver and Victoria.

Toll-free: 1-800-661-1725

Tel: 250-385-4411

Web: www.pacificcoach.com

Autostop na Vancouver Island działa bardzo dobrze. Ludzie są przyjaźni i w większości chcą pomóc. Kolejny krok to prom z Cambell River na Quadra Island. Prom płynie tam tylko 10 minut. Można od razu kupić łączony bilet, czyli z Cambell River przez Quadra Island na Cortes. Cena za dwie osoby to 44,30 CAD. Dobra wiadomość jest taka- płacąc za bilet w jedną stronę, powrót jest w cenie, czyli powiedzmy, że za darmo. Po dotarciu na wyspę Quadra, trzeba przemieścić się do innego portu, z którego wypływa prom na Cortes. Nie jest to jednak trudne, ponieważ już na promie można się dogadać z innym pasażerem o podwózkę. Jeśli to nie zadziała, to autostop na pewno poskutkuje. Czas płynięcia promu to koło 30 minut. Jeszcze nigdzie na świecie autostop nie działał tak dobrze, jak na malutkich kanadyjskich wyspach. Dzięki temu poruszanie się tam to bajka. Po pierwsze Cortes jest mała (130 km²). Po drugie mieszkańcy są bardzo przyjaźni, więc praktycznie wszędzie dojedziesz za dosłownie jeden uśmiech : ) Innym sposobem dostania jest na wyspę jest samolot. Cortes posiada prywatne lotnisko na południowym krańcu wyspy. Dodatkowa opcja to wodolot… Oczywiście obydwie powyższe alternatywy są bardzo atrakcyjne, jednak tradycyjne sposoby są na pewno bardziej ekonomiczne ; )

Cortes Island roads
Cortes Island roads

camino 

Życie na wyspie Cortes

Cortes Island forest
Cortes Island forest

większość domów na wyspie Cortes kryje się w lasach 

Wyspa Cortes leży na terenie BC (Kolumbii brytyjskiej), a dokładniej wchodzi w skład  Archipelagu Discovery Islands. Na początku wyspa zamieszkiwana była przez grupy etniczne Wei We KaiKwiakahHomalco i Klahoose. Dzisiaj większość wyspy należy do Kanadyjczyków, a tylko kilka obszarów to ziemie Indian. Oddanie im części ziem zostało objęte pewnymi umowami, a na mocy jednej z nich zobowiązali się do dostarczania raz, bądź dwa razy w roku za darmo ryb mieszkańcom wyspy.

Trudno jest mówić o miastach na Cortes, ponieważ nie istnieją. Mieszkańcy tworzą community, które zwykle powstają w miejscach, które skupiają największą liczbę ludności. Największym z nich jest Mansons Landing, nieopodal, którego znajduje się lotnisko, klinika, supermarket i sklep ze zdrową żywnością połączony z kawiarenką, która serwuje pyszne ciacho: cranberry tart! . Pozostałe osady to WhaletownSquirrel Cove i George Harbour. Każde „miasteczko” posiada swój sklepik, w którym można zaopatrzyć się w podstawowe produkty. Po większe zakupy mieszkańcy jeżdżą na wyspę Quadra. Tak więc mieszkając na Cortes praktycznie nie masz gdzie wydawać pieniędzy. Oprócz tego na wyspie znajduje się free shop, który działa całkiem nieźle. Mieszkańcy oddają  tam rzeczy, których nie potrzebują a zabierają te, które w danym momencie uważają za użyteczne.

Cortes Island CO-OP
Cortes Island CO-OP

Cortes Natural Food CO-OP

Szlaki wędrowne, sporty wodne i  obcowanie z naturą, czyli co oferuje wyspa

Cortes Island Carington Bay
Cortes Island Carington Bay

Carrington Bay

Natura na wyciągnięcie ręki, spokój, dobra energia i świetne warunki do aktywności to, to co przyciąga tutaj innych. W sezonie letnim wyspa nie może narzekać na brak zainteresowanych, jednak poza sezonem robi się tutaj dużo luźniej. Z pogodą bywa różnie, jak to w BC. Poza sezonem niebo nad wyspami płacze, jednak nie jest to regułą.  My przyjechaliśmy tutaj w październiku, który był zarówno deszczowy jak i słoneczny. Aby nacieszyć się wodą i innymi atrakcjami z nią związanymi na pewno lepiej przyjechać latem.

Głównym ośrodkiem oferującym sprzęt wodny jest George Harbour Marina Resort. Znajduje się tam camping, domki do wynajęcia oraz ważna informacja łazienki, w których można wziąć  gorący prysznic za dwa dolary. Więcej  informacji  można dowiedzieć się tutaj. Inne miejsce warte zobaczenia to Jezioro Hague – idealne na kajaki, piknik czy szeroko pojęty relaks. Dookoła prowadzą malownicze szlaki, które można przemierzać w każdy dzień w zależności od preferencji, czasu i kondycji. W moim odczuciu największą zaletą wyspy są owe, liczne szlaki wędrowne. Większość z nich biegnie przez lasy deszczowe, które powalają zielenią i urozmaiconymi gatunkami roślin. Tam naprawdę czułam się jak w dziczy! Jedyną ingerencją człowieka było postawienie tablic informacyjnych przy drodze i to by było na tyle. Nie ma wybetonowanych chodników, setek parkingów, sklepików i innych komponentów infrastruktury turystycznej. Najbardziej popularnymi szlakami są:

  • Mansons Landing Trail
  • Kw’as Park
  • Easter Bluff
  • Ha’thayim
  • Green Mountains
  • Smelt Bay
  • Carrington Lagoon

Nie widzieliśmy wszystkich na własne  oczy, więc nie możemy ich zarekomendować.  Podczas naszego pobytu wybraliśmy kilka z nich, które z czystym sumieniem polecamy!  Zacznijmy od naszego ulubionego!

  1. Carrington Lagoon
Cortes Island Carington Lagoon view
Cortes Island Carington Lagoon view

Carrington Lagoon 

Ten szlak znajduje się nieopodal Carrington Bay na zachodzie wyspy. Carrington Lagoon jest nieco bardziej położona w dziczy i robi dużo większe wrażenie niż Carrington Bay. Do celu prowadzi kilka szlaków pieszych jak i rowerowych. Wszystkie biegną przez soczysty las. Od miejsca zwanego parkingiem w lesie wystarczy niecała godzina aby dojść do laguny. To miejsce jest powalająco piękne! Pierwsze co przychodzi mi na myśl to sceneria Pokahontas. Nie ma tutaj zbędnych rzeczy dookoła. Tylko natura w swojej najlepszej postaci. Coś pięknego. To jedno z takich miejsc, gdzie słyszysz bardzo wyraźnie własne myśli i zdajesz sobie sprawę jak piękny jest nasz świat, zwłaszcza ten nie złapany w szpony ludzkiej chciwości. Żeby nieco przybliżyć czego spodziewać się po lagunie, załączam kilka fotek, gdyż czasami słowa umniejszają piękno danych doświadczeń, bądź chwil. Z drugiej strony zdjęcia tez potrafią kłamać. Najlepszą opcją jest poczuć to na własnej skórze : )

Cortes Island Carington Lagoon
Cortes Island Carington Lagoon
Cortes Island Carington Lagoon island
Cortes Island Carington Lagoon island
Cortes Island Carington Lagoon bridge
Cortes Island Carington Lagoon bridge
  1. Easter Bluff
Cortes Island Easters Bluff
Cortes Island Easters Bluff

na szczycie Easter Bluff

Ten szlak znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy, niedaleko Cortes Bay. Droga prowadzi przez las na szczyt skały, z której można podziwiać panoramę wyspy. Warunek?- słoneczny dzień. Po drodze można nasycić oczy zielenią paproci i mchów, a na szczycie rozkoszować się błękitem morza i nieba. Brzmi jak idealne połączenie : ) Schodząc proponuje zboczyć nieco ze szlaku i przejść przez Linea Farm, czyli sielankową farmę wkomponowaną w idyllistyczny krajobraz. Czas pokonania szlaku z poziomu ulicy to koło 45 minut plus czas spędzony na farmie (z lokalną biblioteką).  

Cortes Island linnaea farm
Cortes Island linnaea farm
Cortes Island flora
Cortes Island flora

 

Cortes Island trees
Cortes Island trees

 

  1. KW’AS Park
Cortes Island Kw'as park
Cortes Island Kw’as park

To obszar, który znajduje się w południowej części wyspy, niedaleko Mansons Landing. Jest położony między Jeziorem Hague, a Jeziorem Gunflint. Szlaki przechodzą przez różne,  zdumiewające ekosystemy: od świerkowych gajów, przez czerwone cedry po wysokie olchy. Aż 20 % parku jest wciąż dziewicza! Opcji szlaków jest kilka. Można wybrać dłuższą trasę, która zajmuje około 2h, lub krótszą, którą pokonuje się w około 1,5h. Szlaki są dobrze oznaczone. Przed wejściem znajduję się mapa parku, a oprócz tego na szlakach ustawione są co jakiś czas drewniane tabliczki.

Cortes Island Kw'as park map
Cortes Island Kw’as park map
Cortes Island bird
Cortes Island bird
Cortes Island trail
Cortes Island trail

 

Trzytygodniowy pobyt na wyspie pokazał nam jak różnie może wyglądać życie mieszkańców tego samego kraju, ba (!) tego samego stanu. Wyspy są inne. Wyspy są specyficzne. Jestem pewna, że jedni ludzie zakochaliby się w tym zakątku świata i nie chcieliby go opuszczać, a dla innych nawet weekend to za długo. A ja? A ja dalej jestem pod wrażeniem, jak natura potrafi być piękna. Ile takich „wysp Cortes” istnieje na świecie, a my nigdy się o nich nie dowiemy…

Cortes Island animals

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *