VANCOUVER – RECEPTA NA MIASTO! NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI VANCOUVER I JEGO OKOLIC !

Vancouver to jedno z najpiękniej położonych miast na świecie. Byłam tam i mogę zgodzić się w tym stwierdzeniem. Z jednej strony można zachwycać się górami (North Shore Mountains), a z drugiej cieszyć się Pacyfikiem. To szczęśliwe miasto, w którym mieszkają szczęśliwi ludzie. Takie przynajmniej było moje pierwsze wrażenie. Żeby tego szczęścia nie było tak dużo, niebo postanowiło płakać nad miastem przez cały rok, a szczególnie podczas zimowych dni. Vancouver leży w strefie klimatu oceanicznego i dzięki temu mroźne kanadyjskie zimy nie mają nic wspólnego z tym miastem. Średnia roczna temperatura to poniżej 10‘C w ciągu dnia. Najlepszymi miesiącami na odwiedzanie Vancouver są czerwiec, lipiec, sierpień ze względu na słońce i wysoką temperaturę. My pojawiliśmy się w Kanadzie we wrześniu i nie mogliśmy narzekać na brak pogody. Brakowało trochę słońca, ale kolorowe liście wynagrodziły wszelkie niedogodności. Miasto Vancouver znajduję się na kontynencie, nie jest jednak stolicą stanu British Columbia. Tą zaszczytną funkcję piastuje Victoria, miasto położone na Wyspie Vancouver. Pomimo tej samej nazwy, miasto i wyspa to dwa różne światy. Warto poświęcić trochę czasu na odkrycie każdego z nich.

Canada Place
Canada Place

Co warto wiedzieć, przed przyjazdem do Vancouver?

 1. Vancouver znajduję się w pierwszej 10 najczystszych miast na świecie.
 2. Ma najłagodniejszy klimat w Kanadzie ( nie ma się co bać zimy).
 3. Na terenie miasta znajduję się Stanley Park, który jest o 10% większy niż Central Park w Nowym Yorku.
 4. Przeciętnie 165 dni w roku jest deszczowych (!)
 5. 40% całej populacji miasta składa się z imigrantów.
 6. Vancouver zostało nazwane trzecim najbardziej znanym miastem na świecie ( po Melbourne, i Wiedniu). Indeks uwzględniał 30 różnych czynników taki jak np. bezpieczeństwo, służba zdrowia, ochrona środowiska itp.
 7. Miasto ma największy odsetek Azjatów w przeliczeniu na mieszkańca dowolnego miasta w Ameryce Północnej.
 8. Vancouver jest młodym miastem. Swoją rocznicę dzieli z założeniem Coca-cola (1892r.)
 9. Port w Vancouver jest największym w Kanadzie.
 10. Greenpeace- jedna z najstarszych organizacji ekologicznych powstała właśnie tutaj.
 11. Vancouver jest największym centrum produkcji filmowej w Ameryce Północnej po Los Angeles i New York.
 12. Tutaj znajdziecie najwyższe ceny nieruchomości w Kanadzie ( jakby ktoś był zainteresowany kupnem pałacu)
 13. Vancouver to trzecia pod względem ludności aglomeracja Kanady.
 14. W 2010 r. miasto było gospodarzem Zimowych Igrzysk.
multikulturowość Vancouver
multikulturowość Vancouver

Co warto zobaczyć w Vancouver ?

Zacznijmy od tego, że Vancouver jest atrakcyjnym miastem dla turystów, jednak odległości nie są aż tak przyjazne. W słoneczny dzień kilkudziesięciokilometrowy spacer po mieście to przyjemność. Deszczową porą zdecydowałabym się raczej na spacer po kawiarniach lub barach, których w mieście nie brakuje. Alternatywą jest metro lub wypożyczenie miejskiego roweru. Poniżej opisze i zoobrazuje kilka miejsc, które przykuły moją szczególną uwagę.

1. Gastown

ikona Gastown
ikona Gastown

To najstarsza dzielnica Vancouver, która powstała w 1867 r. Tutaj można poczuć ducha historii, artyzmu i nowoczesnej kultury. Spacer po kamiennych, brukowanych chodnikach, gdzie w powietrzu unosi się zapach świeżo mielonej kawy to czysta uciecha dla zmysłów. Oprócz tego nie brakuje tu sklepów z pamiątkami, czy modnych restauracji. No cóż taki już urok wszystkich najstarszych dzielnic, że przyciągają turystów. Turyści zaś przyciągają handlarzy. Ikoną Gastown jest zdecydowanie stary, parowy zegar, który idealnie komponuje się z kolorami jesiennych drzew. Co do kawiarni polecam Smart Mouth. Klimatyczne miejsce, gdzie serwują przepyszną kawę, działa wi-fi, a zza szyby można obserwować pęd, lub spokój miasta.

2. Downtown

Vancouver downtown
Vancouver downtown

To główna biznesowa dzielnica miasta. Nie zabraknie tu szklanych wieżowców,  kawiarni Starbucks na każdym rogu i ludzi ubranych w garnitury. Pomimo wszystko, nie jest tam tak strasznie, jak to opisałam. Ta część miasta naprawdę da się lubić! W Downtown znajduje się dużo obiektów związanych ze sportem, sztuką, czy rozrywką. Oprócz betonu i wysokich budynków można cieszyć oko licznymi ogrodami, które zdobione są kolorowymi kwiatami. Ta dzielnica tętni życiem, więc spacer jej ulicami na pewno doda energii. Warto zobaczyć Richards Street, Granville Street, Davie Street, Pener Street, czy Robson Street, przy której mieści się publiczna biblioteka, gdzie (uwaga!) można znaleźć całkiem spory arsenał polskiej literatury, czasopism i współczesnych książek (!) Biblioteka ma kilka pięter i jest to jedno z miejsc, gdzie spokojnie mogłabym przepaść na cały dzień.

downtown
Vancouver downtown

3. Canada Place

Canada Place
Canada Place

To miejsce wielofunkcyjne, które znajduje się w samym sercu centrum. Idealna lokalizacja, wachlarz możliwości spędzania czasu i kawa na wyciagnięcie ręki z pięknym widokiem gratis. To wszystko przemawia za odwiedzeniem Canada Place! Mieści się tutaj FlyOver Canada, Vancouver Convention Centre East, Pan Pacific Hotel, Terminal statków wycieczkowych Port Metro Vancouver, World Trade Centre office tower i deptak, z którego można podziwiać lotnisko wodolotów, panoramę miasta, oraz pobliskie góry! Warto, warto, warto!

4.Gransville Island

Granville Island Public Market
Granville Island Public Market z góry

W historii- miejsce fabryk, tartaków i fabryk, dzisiaj- jedno z ulubionych miejsc mieszkańców i turystów, gdzie mieści się market publiczny. Wyspa znajduje się na południe od śródmieścia, tuż pod mostem Granville. Oprócz marketu z przysmakami z całego świata, Granville Island stanowi kulturalną dzielnicę miasta z teatrami, galeriami sztuki i artystycznymi warsztatami. Na wyspę można dostać się mostem, lub bardziej urozmaiconą drogą, czyli mini promem, który przepływa przez False Creek.

5. Stanley Park

mieszkańcy Stanley Parku
mieszkańcy Stanley Parku

To jedno z najpiękniejszych miejsc Vancouver! To ogromny obszar, który stanowi dom dla dzikich zwierząt. Można powiedzieć las w centrum metropolii. Najlepszym sposobem na zwiedzanie parku jest miejski rower. Najlepiej mieć swój, albo wypożyczyć w jednym z wielu miejsc, które prowadzą rowerowy biznes. Przy głównym wejściu znajdziecie ich mnóstwo. Odwiedzając Stanley Park możecie się spodziewać leśnych ścieżek, wiewiórek, szopów i innych mieszkańców lasu, oraz nadmorskich krajobrazów, które ciągną się przez 8,8 km! Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeżeli nie dysponujecie rowerem, nawet krótki spacer to dobry pomysł. Polecam zobaczyć pole totemów, które znajduję się blisko głównego wejścia. Dawniej w tej części znajdowała się wioska rdzennych mieszkańców Kanady.

pole totemów
pole totemów

W chłodniejszy dzień polecam zatrzymać się  tam na kawę, czy gorący cydr jabłkowy dla podgrzania atmosfery i dłuższego spaceru. Stanley Park można odwiedzać dziesiątki razy i nigdy się nie znudzić: plaże, ogrody, różnorodna roślinność, wyszukane gatunki drzew, czy dzikie zwierzęta przyciągają tutaj tłumy ludzi. Dobra informacja jest taka, że ze względu na tak wielki obszar zawsze możemy poczuć się tutaj jak ‘alchemik na pustyni’.

6. Kitsilano

Kitsilano
Kitsilano- jedna z najładniejszych dzielnic Vancouver

Ta dzielnica jest bajeczna! Spacerując właśnie tutaj, naszły mnie myśli o mieszkaniu w tym przepięknym mieście. Kitsilano znajduje się w pobliżu Downtown, a dzięki bliskości oceanu można tutaj poczuć się jak na obrzeżach miasta. Dobrym sposobem na „Kits” jest przejażdżka rowerowa, bądź oczywiście spacer. Istnieje tutaj kilka tras rowerowych, w tym Seaside Greenway, która zaczyna się w Vancouver Convention Centre i biegnie wzdłuż linii brzegowej. Dzielnica oprócz naturalnych nadmorskich wód ma do zaoferowania odkryty basen z podgrzewaną wodą. Również stąd można podziwiać  Stanley Park,  North Shore Mountains, czy English Bay. W tej dzielnicy nie brakuje również modnych kawiarenek, butików, czy restauracji! Zakupoholicy odnajdą się tutaj tak samo jak fani aktywnego wypoczynku. Boiska, korty, plaże, basen, ocean, ścieżki rowerowe i wiele innych atrakcji czeka na Twój wolny czas!

Kitsilano
Kitsilano

7. Queen Elizabeth Park

Queen Elizabeth Park
Queen Elizabeth Park

Tajemniczy ogród w centrum Vancouver. Ze względu na bogactwo kwiatów, kolorów i zieleni przyciąga on miłośników przyrody, spragnionych odpoczynku mieszkańców, oraz pary ślubne, gdyż jest to idealne miejsce na sesje zdjęciowe. Queen Elizabeth Park znajduje się na wysokości 152 metrów nad poziomem morza jest najwyższym punktem w Vancouver. Oferuje spektakularne widoki na miasto i Mountauins North Shore. Na terenie parku znajdziemy wiele atrakcji takich jak: kręgle, tenis, dobra kuchnia, a przede wszystkim mnóstwo idealnych miejsc na piknik o każdej porze! Polecam to miejsce, zwłaszcza kiedy słońce zaszczyci nas swoją obecnością.

8. The University of British Columbia

plaża kilka kroków od Uniwersytetu

Odwiedzając kampus Uniwersytetu British Columbia zapragnęłam być studentką na nowo! Z lokalizacją trafili w dziesiątkę. Uniwersytet mieści się na zachodnim wybrzeżu i stanowi osobne miasteczko, w którym nie brakuje kawiarni, restauracji, barów z urozmaiconą ofertą. Oprócz tego na terenie kampusu mieszczą się muza ( z którym najbardziej popularne jest Muzeum Antropologii), niezwykłe, tematyczne ogrody, oraz miejsca, gdzie można oglądać publiczną sztukę! Oprócz tego dosłownie parę kroków od UBC znajduję się długie wybrzeże z przepięknymi plażami, leśnymi ścieżkami i punktami widokowymi, gdzie z klifu można podziwiać daleki ocean ! Nie martwcie się jak podczas odkrywania kolejnych zakątków Uniwersytetu zgłodniejcie. Tutaj wasze kubki smakowe doczekają się czegoś więcej niż można się spodziewać po uniwersyteckiej stołówce. Przyznam, że nie próbowałam, ale doszły mnie słuchy, że warto zawitać do The Koerner Organic Burge, Koerner’s Pub, czy spróbować lokalnych przysmaków z Farm Salad.

multikulturowe smaki Vancouver

Vancouver jako miasto ma do zaoferowania o wiele więcej. Jeżeli jednak planujecie spędzić trochę czasu na jego obrzeżach, to również się nie rozczarujecie. Miasto otoczone jest przez naturę, która jest dosłownie na wyciągniecie ręki. Ja wyciągnęłam…

Co warto zobaczyć w okolicach Vancouver ?

 1. Grouse Mountain

Grouse Mountain to góra (1250 m n.p.m.), która wznosi się nad Vancouver. Można tam dojechać komunikacją miejską, a później skorzystać z gondoli (cena za osobę to prawie 50 CAD (!) w górę, oraz  10 CAD w dół ), lub pokonać szlak pieszo, który prowadzi na szczyt. Tutaj również pojawiają się dwie opcje. Jedna z nich to szlak GG, czyli Grind Grouse. Jest to popularne wejście na góre, około 3 km stromej wspinaczki po schodach i kamieniach . Druga opcja to szlak BCMC. Nie ma tam tłoku, a wspinaczka pod górę odbywa sie w spokojnej atmosferze. My wybraliśmy właśnie tą opcję.   Szlak ciągnie się przez las, więc nie uraczycie spektakularnych widoków po drodze. Jednak sama obecność ogromu natury to przyjemność. BCMC to mieszkanka korzeni, kamieni, ściółki i skał. Mnóstwo ludzi używa szlaku jako ścieżki treningowej,   robiąc codzienne cardio. Po przyjemnym wysiłku dociera się na szczyt góry, gdzie czeka na was kawiarnia z gorącą kawą i przekąskami. Dla mnie dawka kofeiny na szczycie to zawsze dobra motywacja i nagroda za wysiłek. Oprócz tego na górze jest więcej „atrakcji”. Pierwsza z nich to widok na miasto– dość oczywista, ale cieszy oko. Kolejnym intersującym punktem jest  Theatre in the Sky czynny od 9 a.m. do 10 p. m. Prezentowane filmy zależą od bieżącego programu. Zazwyczaj traktują one o przyrodzie Kanady, szeroko pojętej dzikiej naturze, Grouse Mountain, czy o całym stanie British Columbia. Na pewno traficie na coś interesującego. Filmy są krótkie i puszczane jeden po drugim. Następnie proponuje wziąć udział w World-Famous Lumberjack Show, czyli pokaz drwali. Show trwa około 45 minut i można wybrać się rano o 11:15 am, po południu o 2 pm, lub poźnym popołudniem o 4:30pm. Przedstawienie zapewnia dawkę humoru i pokazuje umiejętności młodych drwali.

Lumberjack show

Obowiązkowym punktem na Grouse Mountain jest Grizzly Lookout Cafe and Habitat. Góra stała się domem dla dwóch niedźwiedzi grizzly. Grinder i Coola, bo tak się nazywają, są stałymi mieszkańcami tego miejsca od 2001r. Można je tam spotkać, zanim zapadną w zimowy sen. Nam udało się zobaczyć „miśki” w październiku. Ponoć były już ospałe. Cztery razy dziennie ( 10am, 12:15pm, 2:45pm, 4:00pm) możecie załapać się na krótkie (15 minut) wystąpienie strażnika, który opowiada o niedźwiedziach, skąd się wzięły, co tam robią plus kilka ciekawostek o tych ogromnych stworzeniach. Warto wspomnieć, że grizzly zostały uratowane jako małe niedźwiadki. Po tak długim czasie spędzonym z ludźmi powrót do dzikiej natury mógłby być dla nich niebezpieczny.

grizzly lookout- Grouse Mountain

Oprócz tego na szczycie w zależności od pory roku możecie załapać się na inne show lub atrakcje. Aktualny rozkład znajdziecie tutaj.  

 1. Goat Mountain

na szczycie Goat Mountain

Szlak wiodący na Goat Mountain rozpoczyna się na szczycie Grouse Mountain. Wycieczka tam i spowrotem zajmuje około 4h. Trasa jest zdecydowanie bardziej urokliwa i urozmaicona. Po drodze można podziwiać niesamowite widoki, cieszyć się dziewiczą naturą, która znajduję się tak blisko metropolii. Trekking nie jest trudny, jednak kosztuje trochę wysiłku. Na kilku odcinkach szlaku same nogi nie wystarczą. Trzeba użyć rąk do wspinaczki i asekuracji. Widoki ze szczytu są niesamowite! Z góry widać całe Vancouver, inne szczyty, a przy dobrej widoczności wulkan Mt. Baker, czy Vancouver Island. Zdecydowanie polecam ! Więcej informacji znajdziecie tutaj. 

 

Oprócz pobliskich gór, wokół Vancouver w błyskawicznym tempie powstają coraz to nowe dzielnice, które również mają sporo do zaoferowania. Podsumowując naszą wizytę w tym mieście musze stwierdzić, że:

– to jedno z najładniej położonych miast

– multikulturowość widać i czuć na pierwszy rzut oka

– zdecydowanie chciałabym tu mieszkać (chociaż na parę miesięcy)

– jest drogo

– niestety na ulicach widać sporo bezdomnych osób

– znajdziecie tu kuchnie z całego świata

– nie ma czasu na nudę

– zakochałam się w tym mieście !

Jedno jest pewne to była nasza pierwsza wizyta w Vancouver, ale na pewno nie ostatnia. Tak pozytywne wrażenia z tego miasta zawdzięczamy Agnieszce, która mieszka tutaj już 20 lat i zna okolice jak własną kieszeń! Takie spotkania na drugim końcu świata to najlepsza część każdej podróży !

Jeżeli interesuje Cie Kanada zobacz też: 

KANADA- WYSPA CORTES , CZYLI MIEJSCE GDZIE ŻYCIE PŁYNIE WOLNIEJ

 

8 thoughts on “VANCOUVER – RECEPTA NA MIASTO! NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI VANCOUVER I JEGO OKOLIC !

 1. Czytało się z zaciekawieniem i chęcią.Opisane i przedstawione wspaniale i ciekawie oraz zachęcająco.Zyczę powodzenia.

 2. Cześć 🙂
  Wybieramy się do Vancouver w sierpniu tego roku. I planujemy odwiedzić Grouse Mountain
  Jesteśmy na etapie kupowania biletów wstępu, stąd pytanie, czy przy wejściu pieszo na Grouse Mountain, omijając wyciąg na górę, płaci się 50CAN za wejście do parku? Jak to wygląda ? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

  1. Cześć Kasiu! Przy wejsciu pieszym nie placisz nic. A samo wejście mimo że wyciśnie kilka kropel potu to nie jest tak bardzo wymagajace. W drodze powrotnej mozna się przejechać kokejką w dół za 15 $ ( only way down).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *